Dzielenie mieszkania lub pokoju z drugą osobą może być dla Ciebie nowym i zaskakującym doświadczeniem. To dobra szansa na poznanie nowych ludzi i zawarcie przyjaźni na lata niczym w znanym serialu „Friends”. Mieszkanie ze współlokatorem wymaga zarówno gotowości pójścia na kompromis jak i cierpliwości. W tym celu warto stworzyć listę zasad i zacząć je przestrzegać. Od czego zacząć? Skomponowaliśmy listę porad, która z pewnością Wam pomoże.

Ustalcie zasady i rozmawiajcie o swoich przyzwyczajeniach

Warto usiąść i szczerze porozmawiać ze swoim nowych współlokatorem o Twoich przyzwyczajeniach – o tym czego nie lubisz i co może Ci przeszkadzać. Ważną kwestią jest także porozmawianie o preferencjach dotyczących głośnej muzyki, kwestii ogrzewania w częściach wspólnych czy też dopuszczalnej głośności hałasu. Im więcej rzeczy ustalicie od razu, tym szybciej zagości między Wami dobra atmosfera.

Dbaj o porządek i sprzątaj po sobie

To jedna z ważniejszych porad i klucz do dobrych relacji z pozostałymi współlokatorami. Zadbaj o to, by nikt nie musiał po Tobie sprzątać. Takie rzeczy jak zalegające naczynia w zlewie, czy mokra podłoga w łazience potrafią zdenerwować niejedną osobę, co może prowadzić do poważnych kłótni czy awantur. Warto także ustalić grafik sprzątania części wspólnych i podzielić się obowiązkami.

Bądź otwarty na nowe znajomości

Bardzo możliwe, że Twoi nowi współlokatorzy będą się od Ciebie różnić światopoglądem, kulturą rozkładem dnia czy gustem muzycznym. Ważne byś nie zamykał/a się na nowe doświadczenia – bycie otwartym/ą może przynieść Ci wiele korzyści. Jeśli Ty i Twój współlokator jesteście innej narodowości , dajcie sobie szansę na nawiązanie relacji, oraz cierpliwość przy komunikowaniu się. Ważne jest zrozumienie innej kultury oraz tamtejszej tradycji, co w późniejszym czasie może przynieść Tobie wiele korzyści. To świetna szansa na poznanie nowego języka czy też przygotowywania ciekawych posiłków z innych zakątków świata.

Informuj, gdy spodziewasz się gości

Choć mieszkasz sam/a to oczywiste, że będą Cię odwiedzać Twoi znajomi.  Warto pamiętać o tym, by za każdym razem poinformować o takiej wizycie Twojego współlokatora. Nie każdy ma ochotę spędzać czas w towarzystwie nieznajomych, dlatego jeśli masz taką możliwość przyjmuj gości w swoim pokoju i poproś, by przestrzegali zasad panujących w mieszkaniu.

Pamiętaj, że każdy chce czasem odpocząć

Komediowe seriale nauczyły nas tego, że współlokatorzy spędzają ze sobą prawie cały dzień i zawsze mają ochotę na towarzystwo drugiej osoby. Musimy pamiętać, że prawdziwe życie wygląda nieco inaczej. Każda, nawet najbardziej towarzyska osoba ma czasami takie chwile, że chce pobyć sama ( i wcale nie oznacza to, że czymś ją zdenerwowaliście).

Ustalcie kwestie wspólnych zakupów

Warto ustalić, czy robicie wspólne zakupy i czy przyrządzacie razem posiłki na zmianę, czy też nie. Ważne jest także to,  by nie podbierać i nie „pożyczać” rzeczy od współlokatora bez jego wiedzy i zgody. Pozwoli to na uniknięcie wielu problematycznych sytuacji i nieporozumień. Gdy już pojawią się sytuacje sporne, warto porozmawiać ze sobą otwarcie pamiętając, że problematyczne kwestie łatwiej eliminować, kiedy są małe.