Obraz autorstwa Freepik

Oszczędzanie prądu to nie tylko sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną, ale również dbanie o środowisko. Coraz częściej słyszymy o potrzebie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a oszczędzanie energii to jedno z narzędzi w walce z tym problemem. Dlatego warto zastanowić się, jak można oszczędzać prąd, zwłaszcza że w mieszkaniu zwykle jest wiele urządzeń, które nadmiernie zużywają energię elektryczną.

Wymień żarówki na energooszczędne

Obraz autorstwa awesomecontent na Freepik

Zastąpienie tradycyjnych żarówek energooszczędnymi LED-ami to jeden
z najłatwiejszych sposobów na oszczędzanie prądu. LED-y zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, a ponadto mają dłuższą żywotność. Jeśli wynajmujesz mieszkanie od pokoje3city zawsze możesz mieć pewność, że zastosowaliśmy w nim to rozwiązanie.

Wyłączaj urządzenia, których nie używasz

Obraz autorstwa shayne_ch13 na Freepik

Niektóre sprzęty zużywają energię nawet, gdy są wyłączone. Dlatego zawsze odłączaj je od prądu, jeśli nie są potrzebne. Przykładem takiego urządzenia jest ładowarka do telefonu, która pobiera prąd nawet jeśli telefon nie jest podłączony.

Używaj pralki i zmywarki tylko, gdy są w pełni załadowane.

Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

Pralki i zmywarki to urządzenia, które zużywają bardzo dużo energii. Dlatego staraj się korzystać z nich tylko wtedy, gdy są pełne. Zwróć też uwagę na temperaturę, w jakiej pracują te urządzenia. Wiele z nich posiada funkcje, które pozwalają na obniżenie temperatury, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu.

Wyłączaj komputery i monitory po zakończeniu pracy

Obraz autorstwa Freepik

Komputery i monitory to kolejne urządzenia, przez które marnujemy dużo prądu. Dlatego warto wyłączać je po zakończeniu pracy i nie zostawiać w trybie czuwania. Tryb czuwania zużywa znacznie więcej energii niż wyłączony komputer.

Korzystaj z naturalnego oświetlenia

Obraz autorstwa Freepik

Naturalne światło to najlepsze źródło światła, a jednocześnie zupełnie darmowe. Dlatego wykorzystuj je, odsłaniaj okna i zasłony, które kryją pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz na energii elektrycznej, ale też zapewnisz sobie trochę więcej witaminy D.

Podsumowując, warto połączyć oszczędzanie z ekologią. Wystarczy kilka prostych kroków, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w mieszkaniu. Dlatego zwróć uwagę na kilka kwestii, oszczędzić i przy okazji – być eko.