Październik zbliża się wielkimi krokami, wiec to idealna pora, by zabrać się za poszukiwanie miejsca do zamieszkania na okres studiów. Pamiętaj o tym, że im większe miastom, tym więcej pieniędzy musisz wydać na przyszłe lokum. Mieszkania w dużych miastach rozchodzą się jak świeże bułeczki, dlatego nie warto podejmować decyzji o wynajmie na ostatni moment.

Pokój czy kawalerka? Co wybrać?

Jeśli cenisz sobie komfort i prywatność, a przede wszystkim masz na to środki – dobrym pomysłem jest wynajem mieszkania. Samodzielne mieszkanie zapewnia pewien rodzaj komfortu i spokoju, natomiast trzeba się liczyć z tym, że to rozwiązanie dosyć kosztowne.

Większość studentów ze względów finansowych decyduje się na wynajem pokoju w mieszkaniu kilkuosobowym. Jest wiele zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim przyjeżdżając na studia do nowego miasta możesz nawiązać wartościowe znajomości na długie lata. Dodatkowo wszystkie koszty mieszkania rozkładają się na ilość wynajmujących i są dużo niższe niż w przypadku samodzielnego mieszkania. Dość często mieszkania dla studentów są usytuowane obok najważniejszych Uniwersytetów i w dogodnych lokalizacjach – dzięki czemu, decydując się na pokój na wynajem masz pewność, że zawsze trafisz na zajęcia.

Mieszkanie na wynajem – koszty początkowe.

Jeśli zdecydujesz się na wynajem pokoju lub mieszkania musisz liczyć się w pierwszym miesiącu z następującymi kosztami:

  • Czynsz – za każdy miesiąc musisz zapłacić z góry ustaloną kwotę.
  • Kaucja – zabezpiecza koszty ewentualnych zniszczeń i strat spowodowanych przez Ciebie. Jeśli jednak w czasie trwania umowy niczego nie zniszczysz – kaucja powinna zostać Ci zwrócona w całości.
  • Kosmetyki i środki czystości – podczas przeprowadzki trudno zabierać ze sobą proszek do prania lub płyn do czyszczenia. Zazwyczaj takie rzeczy kupujemy na miejscu.

Wybór lokalizacji do wynajęcia mieszkania

Bardzo ważną kwestią (jeśli nie najważniejszą) jest wybór odpowiedniej lokalizacji mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem jest mieszkanie blisko Uczelni. Takie rozwiązanie nie tylko zaoszczędzi Twój czas, ale również środki na bilety komunikacji miejskiej.

Decydując się na mieszkanie na obrzeżach miasta musisz liczyć się z tym, że dużą część swojego czasu spędzisz w autobusach i tramwajach.

Gdzie szukać mieszkań na wynajem?

Jeśli zdecydujesz się na konkretną dzielnicę warto zacząć jak najszybciej swoje poszukiwania. Dużą popularnością cieszą się grupy na Facebooku oraz ogłoszenia na OLX. Warto również zajrzeć na strony, które oferują mieszkania i pokoje na wynajem w konkretnych lokalizacjach jak np. Pokoje3city.pl.

Pokoje3city.pl to strona, która posiada w swojej ofercie pokoje i mieszkania na wynajem dla studentów, którzy studiują w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.