Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania lub pokoju?

Closeup of business woman making notes in document. Entrepreneur sitting at desk and writing. Paperwork concept. Cropped view.

Umowa najmu mieszkania czy też pokoju to kluczowy element do rozpoczęcia współpracy pomiędzy najemcą a wynajmującym. Dobrze skonstruowany dokument zabezpiecza obie strony i pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości.

Podstawowe dane w umowie najmu

W sporządzonej umowie obie strony powinny uzupełnić swoje pełne dane, na które składają się: imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego i adres. W przypadku, gdy podmiotem wynajmującym jest firma – powinna być zawarta pełna nazwa, adres siedziby, NIP i REGON.

Dzięki przekazaniu wszystkich danych strony mogą czuć się bezpiecznie. Co ważne – na każdym etapie współpracy każda ze stron może sprawdzić swoją wiarygodność.

Na umowie powinien również widnieć pełen adres nieruchomości i określona ilość pomieszczeń.

Określenie kosztów najmu i czasu trwania umowy.

Ważne jest, aby umowa pomiędzy najemcą i wynajmującym była przejrzysta. Dlatego należy zawrzeć w niej wszystkie koszty, które będzie musiał ponieść lokator. Osobno należy rozgraniczyć czynsz i rozliczenia za media. Istotne jest również, co składa się na określenie media.

W umowie należy koniecznie zaznaczyć termin i wskazać formę płatności, w jakiej najemca jest zobowiązany do uiszczania wpłat. Warto również umieścić informację o konsekwencjach w przypadku nieterminowych wpłat i niewywiązywania się z wymienionych zapisów.

Równie ważną kwestią jest czas trwania umowy – należy określić z góry początek i koniec trwania umowy, ponieważ umowa kończy się dopiero wraz z ostatnim dniem jej obowiązywania.

Warunki wypowiedzenia również powinny być ściśle określone – zabezpieczy to najemcę przed wypowiedzeniem umowy z dnia na dzień, jak i wynajmującego. Zarówno najemca, jak i wynajmujący mają prawo wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminu wypowiedzenia określonego umową. W szczególnych przypadkach umowa może zostać wypowiedziana bez zachowania terminu. Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, gdy np. najmujący zalega z czynszem, użytkuje lokal w sposób niewłaściwy i niezgodny z przeznaczeniem.

Prawa i obowiązki.

Istotną kwestią w umowie jest obszerny opis zawierający prawa i obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy.  Dobrze sformułowany zakres zadań i przysługujące prawa, do których zobowiążą się strony, są w późniejszym etapie odnośnikami w razie sytuacji spornych. Określone w umowie stanowią także o tym, jak powinien wyglądać czas wynajmu.

Protokół zdawczo odbiorczy.

Załącznikiem do każdej umowy najmu powinien być protokół zdawczo- odbiorczy. W protokole warto dokonać opisu stanu technicznego lokalu. Będą to informacje związane z wyposażeniem lokalu, standardem itp.

Im bardziej szczegółowy, tym mniejsza szansa, że w chwili wyprowadzki dojdzie do różnicy zdań na temat stanu mieszkania, a co za tym idzie rozliczenia kaucji.

Dokonanie wszelkich formalności i podpisanie umowy wymaga czasu i zaangażowania z obu stron, natomiast warto na więcej czasu, by nie doszło do żadnych nieporozumień.

Posty powiązane

Poradnik studenta pierwszego roku

przez Dagmara
4 lata ago

Kto odpowiada za naprawy w wynajmowanym mieszkaniu/ pokoju?

przez Piotr Krasuski
4 lata ago

Jak oszczędzać prąd w mieszkaniu?

przez Dagmara
12 miesięcy ago
Exit mobile version